- Huijattiinko meitä, kun lääkiksen pääsykokeessa ei lukenut pienellä tekstillä, että olet hakemassa johtajakouluun?
Näin kirjoittaa Juho Heliste kolumnissaan Nuori Lääkäri -lehdessä. Heliste on Nuorten lääkärien yhdistyksen (SML) hallituksen jäsen..
Jokaisesta lääkärikokelaasta pitäisi kasvaa edes jonkinlainen esimies, hän toteaa. Tarvitaan arjen johtajuutta, sillä usein lääkäri on viime kädessä se, joka tekee päätökset – vaikka hoitotyö pitkälti onkin keskustelevaa ja yhteistyöskentelyä. Lisäksi monesti on kyettävä hallinnollisempaan johtamiseen, suurempien kokonaisuuksien luotsaamiseen.
Silti lääkärin peruskoulutuksessa ei Helisteen mukaan juuri opeteta johtamista. Myöskään lääketieteen lisensiaatin peruskoulutukseen ei kuulu hänen mukaansa kovin paljon johtamiskoulutusta.
- SML:n tekemän selvityksen mukaan opetusta kertyy koko kuuden vuoden koulutuksen aikana muutama opintopiste, enimmillään kymmenen pintaan. Osassa kaupungeista on joitain erityisesti johtamiskoulutukseen keskittyviä kursseja, mutta muuten johtajuusopetus on pääasiassa nivottu muun opetuksen joukkoon —.
Lisää johtamiskoulutusta!
Nuorten lääkärien yhdistys teki vuonna 2012 ehdotuksen johtamiskoulutuksen lisäämisestä perusopetukseen. Heliste kertoo, että ehdotus on lähetetty tiedekuntiin viime syksynä. Helsingissä on aloitettu kehitystyö, mutta muualla tilanneon avoin.
Ylitsepääsemätöntä urakkaa ei Helisteen mukaan tarvittaisi, jotta johtamiskoulutusta voitaisiin lisätä. Täysin uutta johtamisen opintokokonaisuutta ei ehkä pystytä lukujärjestyksiin änkeämään, mutta pienempia paloja voisi mahtua mukaan.
Heliste muistuttaa SML:n ehdotuksesta, jonka mukaan viimeisenä opiskeluvuonna voitaisiin järjestää johtamisseminaari. Seminaarissa voitaisiin keskustella kandikesinä päivystyksissä vastaan tulleista johtamiskysymyksistä.
Olisi myös syytä kartoittaa tuoreiden lääkärien mietteitä, Heliste kirjoittaa:
- Kuinka moni kokee olevansa pystyvä siihen johtamistyöhön, johon pitää heittäytyä heti, kun työelämä koulun jälkeen kutsuu? Onko olo pomouden suhteen viileä vai koetko itsesi johtajaksi?
Lähde: SML:n hallituksen jäsen Juho Helisteen kolumni Nuori lääkäri -lehdessä 3/2013
Lue myös: