Epäonnistuneen ympärileikkauksen takia peniksensä menettänyt 21-vuotias eteläafrikkalaismies sai marraskuussa 2014 maailman ensimmäisen penissiirteen. Operaatio oli ilmeisen onnistunut, sillä nyt miehestä on tulossa isä, kertoo elinsiirron suorittanut kirurgi Andre van der Merwe BBC:lle.
Penissiirteen saaneen miehen, jonka henkilöllisyyttä suojellaan, tyttöystävä on kertomansa mukaan neljännellä kuulla raskaana. Van der Merwe kertoo olevansa hyvin iloinen siitä, että miehestä on tulossa isä. Hän ei ollut pyytänyt isyystestiä, koska hänen mukaansa ei ole syytä epäillä pariskuntaa.
Penissiirteille on tarvetta
Lääkäri van der Merwen mukaan penissiirtoja saatetaan tehdä tulevaisuudessa lisää. Etelä-Afrikassa siirteiden tarve on suuri epäonnistuneiden ympärileikkausten takia. Pahimmillaan sadat pojat vaurioituvat pysyvästi tai jopa kuolevat näiden operaatioiden seurauksena vuosittain.
Penissiirtoa on yritetty aiemmin myös Kiinassa. Operaatio itsessään oli onnistunut, mutta potilaan keho alkoi myöhemmin hylkiä sitä.
Lähde: BBC