Terve.fi

"Kuohuviinilasillisella ihmiset tekivät töitä vuoden paremmin", sanoo johtaja NLY:n sivustolla

"Kuohuviinilasillisella ihmiset tekivät töitä vuoden paremmin", sanoo johtaja NLY:n sivustolla
Tarvitaan rohkeutta, uudistusmielisyyttä, tsemppauskykyä – ja joskus ehkä myös kuohuviinilasillinen siitä huolimatta, että ostopäällikkö suuttuu. Vantaan terveyspalvelujen johtaja Timo Aronkytö puhuu Nuorten lääkärien yhdistyksen sivustolla siitä, miten terveyskeskuksen voi nostaa kuiville rohkealla johtamisella.
Julkaistu: 5.9.2014

Tarvitaan rohkeutta, uudistusmielisyyttä, tsemppauskykyä – ja joskus ehkä myös kuohuviinilasillinen siitä huolimatta, että ostopäällikkö suuttuu. Vantaan terveyspalvelujen johtaja Timo Aronkytö puhuu Nuorten lääkärien yhdistyksen sivustolla siitä, miten terveyskeskuksen voi nostaa kuiville rohkealla johtamisella.

Jutussa Aronkytö muistelee esimerkiksi alkuaikojaan Herttoniemen terveyskeskuksen ylilääkärinä. Vuosi oli 2004 ja terveyskeskus huonolla tolalla.

- Siinä mentiin harmaallakin alueella, kun kaikkea kokeiltiin tiimin kuvilla varustetuista lehti-ilmoituksista suoramainonnallisiin tekstiviestikampanjoihin, kertoo Aronkytö lääkäripulan kampittamisesta NLY:n jutussa.

Mä oon täällä vaan töissä…

Likimain ensi töikseen ylilääkäri tarjosi terveyskeskuksen työntekijöitä motivoidakseen lasillisen kuohuviiniä – ja joutui ostopäällikön puhutteluun.

- Tämäkin on osoitus, että rajoja hivottiin, mutta mä väitän, että tällä kuohuviinilasillisella ihmiset tekivät töitä vuoden paremmin. Se oli kielletty, ja moni muukin asia oli kiellettyä, sanoo Aronkytö NLY:n haastattelussa.

Aronkytö kertoo NLY:n jutussa kulkeneensa “enemmän tsempin kuin piiskan kanssa”. Hän sanoo myös itse tehneensä lääkärinvuoroja, joita kukaan ei halunnut.

Hänen mukaansa kuntien työntekijöille pitäisi antaa lisää vapauksia toiminnan järjestämisessä. Mä oon täällä vaan töissä -asenteen sijaan kaivattaisiin rohkeutta tuoda omat ideat esille ja työyhteisöön kannustavaa ilmapiiriä uusien ajatusten esittämiselle.

Pitäisikö mitata tulos ja maksaa sen mukaan?

Lääkäriportaali.fi-sivuston ja Tohtori.fi:n haastattelussa pari vuotta sitten Aronkytö sanoi, että tulosvastuu ja tulosmittarit olisi syytä ulottaa myös terveyskeskuksiin. Syvin tarkoitushan on saada potilaalle parasta mahdollista palvelua ja terveyttä, ja tulosvastuu ja mittarit tukisivat tätä tarkoitusta. Tulos taas on myös hyöty potilaalle, ei vain rahaa, sanoi Aronkytö – ja tuloksellisuudesta pitäisi maksaa.

NLY:n jutussa kerrotaan, että yhtenä keinona terveyskeskusten nostamisessa Aronkytö on käyttänyt mittaamista ja mittaustulosten julkaisemista. Esimerkiksi lääkärikäyntien määriä ja hoitajien puhelinvastaamismääriä seurattiin.

Lähteet: Venla Heiskasen kirjoitus NLY:n sivustolla, Lääkäriportaali ja Tohtori.fi

Lue myös:

Kommentoi »