Ruoka-aineallergia on yleinen alle yksivuotiaiden keskivaikeassa tai vaikeassa ekseemassa. Muille potilaille laboratorio- tai allergiatutkimukset eivät yleensä ole tarpeen. Paikalliset kortikosteroidit ovat atooppisen ihottuman tärkein lääkehoito, toteaa Käypä hoito -suosituksen atooppisen ekseeman hoidosta juuri laatinut työryhmä.
Atooppinen ekseema tunnetaan muun muassa nimillä atooppinen ihottuma, taiveihottuma ja maitorupi. Kutinan lisäksi ekseeman vaivaamilla ihoalueilla esiintyy punoitusta, tulehtuneita rakkuloita, papuloita, raapimaa tai jäkälöitymää. Atooppinen ekseema on yleinen, krooninen tai toistuva kutinaa aiheuttava ihosairaus, jota potee vajaa viidennes lapsista ja 15 – 30 prosenttia aikuisista. Taipumus sairastua atooppiseen ekseemaan on osin perinnöllistä.
Omahoito avainasemassa
Auringonvalo vähentää ekseemaa, mutta iho on suojattava palamiselta. Valohoitoa käytetään keskivaikeassa ja vaikeassa atooppisessa ekseemassa ja se sopii kaikenikäisille lapsille sekä raskaana oleville ja imettäville naisille.
Antibiootteja ei käytetä tulehtumattoman atooppisen ihottuman hoidossa. Antibioottihoito on aiheellinen vain, jos ekseemaan kehittyy märkärupi tai muu märkäinen tai erittävä bakteeritulehdus. Antihistamiineilla ei ole tehoa atooppisen ekseeman kutinaan. Pääosa potilaista voidaan hoitaa perusterveydenhuollossa. Erikoislääkärin konsultaatiota tarvitaan, jos diagnoosi on epävarma, ekseema on laaja-alainen tai vaikeahoitoinen tai kyseessä on ammattitautiepäily tai epäily lapsen perusruoka-aineallergiasta.
Suomalaisen Lääkäriseuran Duodecimin ja Suomen yleislääkäriyhdistyksen, Suomen ihotautilääkäriyhdistyksen, Atopialiiton ja Iholiiton asettama työryhmä on laatinut Käypä hoito -suosituksen atooppisen ekseeman hoidosta. Potilasversiossa kerrotaan hoitosuosituksen sisältö kansankielellä. (Ruokatieto)
Lähde: Ruokatieto Uutispalvelu 11.03.2009
Lisätietoja:
Lääkärikirja: Atooppinen ihottuma