
Tutkimus: Muodokas nainen kuin huumetta miehelle
Muodot, kurvit ja nainen: Miljoonat naiset, jotka taistelevat painonsa kanssa saattavat olla huojentuneita kuullessaan, että tutkimuksen mukaan miehet pitävät enemmän kurvikkaista naisista. Lue lisää.
Miljoonat naiset, jotka taistelevat painonsa kanssa saattavat olla huojentuneita kuullessaan, että tutkimuksen mukaan miehet pitävät enemmän kurvikkaista naisista, uutisoi The Daily Mail.
Tämän lisäksi näyttäisi siltä, että kurvikkaan naisen aiheuttama reaktio miehen aivoissa vastaisi alkoholin ja jopa laittomien huumeiden tuomaa euforian tunnetta.
- Länsimaiset naiset on jotenkin iskostettu luulemaan, että miehen pitävät enemmän hyvin laihoista ja poikamaisista vartaloista, totesi tutkija Steven Platek.
Kurvikkuus on naiselle kuitenkin kultaakin arvokkaampi valttikortti, sillä se kertoo tämän hedelmällisyydestä. Tutkimuksessa 14 nuorelle miehelle näytettiin kuvia naisista ennen ja jälkeen, kun heidän lanteitaan ja takapuoltaan oli paranneltu plastiikkakirurgisilla toimenpiteillä uhkeammiksi.
Georgia Gwinnett yliopistossa toteutetun tutkimuksen mukaan kuvat, jotka oli otettu operaation jälkeen, vaikuttivat miesten mielihyväkeskukseen hyvin samantapaisesti kuin alkoholin juominen ja huumeet. Tiimalasivartalo oli miesten mielestä erityisen kiihottava.
Tutkijan mukaan syynä reaktioon saattaa olla se, että leveät lanteet on jo pitkään yhdistetty hyvään terveyteen ja kykyyn tuottaa terveitä jälkeläisiä.
Vaikka tutkimus oli pieni ja keskittyi vain pieneen osaan aivojen toimintaa, tutkijat toivovat sen edesauttavan normaalivartaloisten naisten arvostamista esimerkiksi kauneuskisoissa.
Nyt tehty tutkimus on osa useita hiljattain aihetta tutkineista tutkimuksista. Joulukuussa tutkijat ilmoittivat, että miehet eivät haikaile pitkäsääristen naisten perään ja viime kuussa tutkimus paljasti, että iso takamus on hyväksi terveydelle.
Lähde: DailyMail
Lue lisää:
Iso peppu, leveä lantio ja reidet hyväksi terveydelle
Naiset suosivat flirttailevia miehiä hedelmälliseen aikaan