ALSPAC-tutkimusprojektissa tarkasteltiin vuosina 1991-1992 syntyneiden lasten äitien altistumista auringolle raskauden aikana. Tutkijat keräsivät meteorologisia tietoja ja päättelivät, miten paljon äidit todennäköisesti altistuivat auringonvalolle heidän kolmen viimeisen raskauskuukauden aikana.
Lähes 7000 lapsen mittaustulokset paljastivat, että eniten auringolle altistuneiden äitien lapsien todettiin olevan noin puoli senttiä pidempiä ja heillä oli 12,75 neliösenttimetriä enemmän luualaa verrattuna vuoden synkimpinä aikoina syntyneisiin lapsiin.
Tutkijat uskovat luun massan ja pituuden kasvun johtuvan korkeista D-vitamiinitasoista. D-vitamiinia valmistuu ihossa auringon ultraviolettisäteilyn vaikutuksesta ja monilla auringonvalo onkin D-vitamiinin suurin lähde.
Näin ollen tutkimuksen tuloksista voi vetää sellaisen johtopäätöksen, että raskauden aikana kannattaa kiinnittää huomiota D-vitamiinin saantiin – etenkin, jos on raskaana vuoden pimeimpinä kuukausina.
Liiallista altistumista auringonvalolle kannattaa ehdottomasti välttää, sillä UV-säteily aiheuttaa muun muassa ihosyöpää ja ihon vanhenemista.
Lue lisää:Terveydeksi: D-vitamiini – Tohtori.fiLääkärikirja: ihosyöpä – Poliklinikka.fiArtikkeli: Suojautuminen auringon UV-säteilyltä – Poliklinikka.fiTohtorilla on asiaa: Tiedä tämä auringon vaaroista – Tohtori.fi
Keskustelu:Paljonko raskausaikana aurinkoa?