Terve.fi

Viagra voi pienellä osalla miehistä aiheuttaa pysyvän näkövamman

Viagra voi pienellä osalla miehistä aiheuttaa pysyvän näkövamman
Viagraa käyttäneistä miehistä pieni osa on menettänyt pysyvästi näkönsä, selviää Yhdysvaltain Minnesotan yliopiston tutkimuksesta.
Kuvat
Julkaistu: 28.6.2006
Viagraa käyttäneillä on todettu ei-valtimoperäistä iskeemistä optista neuropatiaa (NAION), joka on eräänlainen näköhermon ”aivohalvaus”. Tämä kehittyy, kun verenkierto näköhermoon jostakin syystä estyy. Tällöin hermo on vaarassa vaurioitua pysyvästi, mikä voi aiheuttaa näön menetyksen.
Aikaisemmin on kuvattu seitsemän tällaista tapausta Viagran käyttäjillä. Minnesotalaiset tutkijat löysivät vielä seitsemän uutta tapausta. Potilaat olivat 50-69-vuotiaita. Heillä tyypilliset NAION-oireet ilmenivät alle 36 tuntia sen jälkeen, kun he olivat ottaneet Viagraa erektiohäiriön takia.
Jo vuosia on tiedetty, että Viagra aiheuttaa monille miehille tilapäisiä värinäön häiriöitä, kuten kaiken näkemistä sinisenä tai vihreänä. NAION on kuitenkin huomattavasti näitä tilapäisiä värinäön häiriöitä vakavampi tila.
Kaikille Viagraa käyttäneille potilaille on ollut yhteistä se, että heillä on ollut ainakin yksi valtimonkovettuman riskitekijä, kuten diabetes, kohonnut verenpaine, kohonnut kolesteroli tai kohonneet veren rasvat. Heillä oli myös samanlaisia piirteitä näköhermon anatomiassa, mikä on myös edesauttanut tilan kehittymistä.
Viagra säätelee juuri valtimoiden supistumista. Tämä supistuminen saattaa tyrehdyttää näköhermon verensaannin, mikäli tähän on alttiutta. Oireiden ilmeneminen melko pian Viagran käytön jälkeen viittaa siihen, että Viagralla ja näköhermon vaurioitumisella on keskinäinen yhteys.
Silmälääkäreitä on kehotettu kysymään Viagran käytöstä kaikilta miehiltä, joilla ilmenee tällainen näköhermonvaurio toisessa silmässä. Näin voitaisiin ehkäistä uhkaava toisen silmän näön menetys.
Kommentoi »