"Villiä menoa bodyssa" | Terve.fi

Blogikirjoitus

"Villiä menoa bodyssa"
29.05.2007 10:06
Kirjoittaja: mirvanblogi

Susanna se peruuttaa pelkkä body päällään täällä- ja vauhdilla!

Ehtii kyllä jo vaikka mihin;)- kohta on se aika, kun löydänkin tytön eri huoneesta.

On muuten oppinut avaamaan ovia.

Keittiön alakaapit ei niin jämäkät, niin saipas sen auki eilen. Meillä on siihen lukitus olemassa

( sellainen tarra- systeemi )- niin se on otettava nyt käyttöön. Siellä, kun on tiskikoneen pesuaineet - joten tarkkana saa olla.

Meillä oli leivontapäivä sunnuntaina, ja korvapuusteja tuli yli 40 kpl tehtyä. Nams! Vein vuokraemännällekin lämpimäisiä maistiaisiksi.

 

Kyllä maailmassa on sitten ihania ihmisiä!- kuten ystävämme Minttu! Hän on sitten mennyt ostamaan meille risteilyn lahjaksi. Olin siis ihan haavi auki, kun hän sen kertoi ja niin sekaisin, että meinasin juoda tuttipullosta itsekin.

:D

Ei sellaisia ihmisiä voi olla olemassa- ajattelee, mutta siis 

olemme kuulemma "joutuneet kärsimään" niin paljon. Noh, täytyy myöntää, meidän elämä ei todellakaan ole ollut helppoa. Olemme joutuneet taistelemaan tässä elämässä laittaen ikäänkuin jalkaa oven rakoon, että : hei, me ollaan olemassa!- tyyliin.

On ollut niin lapsettomuudesta kärsimistä 11 vuotta ja tulipaloa, jossa meille siis jäi vain auto pihaan ja vaatteet päälle...ja lukuisia muita elämämme aikana sattuneita tapahtumia ja nytkin sitten taistellaan, että ukkokultani saisi edes rahaa jostain.

Rakennusfirma ei suostu hänen palkkaansa maksamaan, ainakaan kokonaisuudessa, mitä taas meille toimitusjohtaja työttömyyskassasta on ilmoittanut, kuinka paljon se on, ja siitä taistellaan yhä....siis ehkäpä me olemme ansainneet pienen irtioton.

Rahaa ei taida risteilylle ( päiväristeily- ei siis yötä ) pahemmin olla, mutta hengäsdysrako tähän maallisen arkeen kuitenkin.

Kiitos MINTTU- jos luet tätä! Olet ihana! 

Susanna on kyllä meidän päiviemme pelastaja, hänen ihana hymynsä ja kikatuksensa! Ilman häntä emme olisi jaksaneet.

Susanna pääsee siis nauttimaan kummitätinsä hoivasta.

 

Suski muuten nauttii leikkiä kuurupiiloa! :) Menin piiloon syöttötuolin taakse, niin Susanna otti pehmusteen tuolin selkämyksestä pois ja kikatti, kun löysikin minut sieltä.

Myös ihastelee omaa peilikuvaansa kovasti. Tulemmekin usein hissillä ylös, että Suski saa katsella itseään.

Mutta 14 porrasta ei ole paljon kävellä toisaalta.

Toisen ilon vuoksi olemme satsaamaan paljon!

 

Huomenna keskiviikkona tulee pian vauvansa saava Mari kylään ja siinä sitten turisimme - mitä mieleen tulee ja iltapäivällä olisi lämpökeskukseen tutustuminen.

( menemme mielenkiinnosta )- kun kerran on mahdollisuus.

 

Sinisiä astioita pesukone pullollaan. Minähän kerään sitä tiettyä sinistä-oiskohan koboltin sininen oikea vaihtoehto. Mutta hieman erikoisuuksia vainen.

Ne oli pölyttyneet ja nyt ovat koneessa.

Pesukonekin jyllää taas: mitäpä siellä muuta onkaan ( TAAS!!!! ) kun lakana. Kissamme, Mokka-lempinimeltään Nasu oksensi TAAS sinne.

Myös matolle ja se onneksi on niin ohut, että sen voi pestä koneessa.

 

Parvekkeen ovi on lukossa, syystä siitä, että siellä on kaksi miestä...

Heh- ei me olla mitään vankeja otettu-mutta ei niillä ole mitään asiaa sisään. Ne pikee kattoa, jotta se kestää paremmin, ja siinä kohdalla, parvekkeemme ulkopuolella on pala kattoa. Niiden sitten täytyi päästä parvekkeellemme, voi, kun eivät vain sotkisi parvekelaseja, koska ukkokulta pesi ne juuri sunnuntaina.

Pikimiehistä ilmoitti meille huoltomies. 

Hänellä, kun on tuota pituutta enemmän siunaantunut ( 187 cm ) niin helpompaa hänelle-mutta tarjoutui ihan itse tulla pesemään ne, kun katseli tälläisen metriheikin 

( 156 cm ) ähellystä siellä 2 minuuttia :D

Viime vuonna ikkunamme pesikin lokakuussa oikea siivooja! Tulipa upeat. Olin itse raskaana viimeisilläni ja ukkokulta paiskei töitä, niin ei oikein kummallakaan ollut edellytyksiä alkaa pesemään niitä.

Ne olikin todella likaiset- muutimme katsos tähän asuntoon hieman ennen, kun Susanna syntyi, ja olikohan edellinen asukas pessyt niitä koskaan.

Nyt pesemme itse.

Ihan joku päivä muutkin ikkunat pesaisemme tässä.

Muutosta sen verran, että itse tein sen mitä jaksoin ja pystyin, meillä oli iso muuttolössi. 7 ihmistä auttamassa, jotka hoiti muuttomme ihan 4 tunnissa. Kaksi pakettiautoa ja yksi peräkärry ( iso ) ukkokullan työpaikasta lainassa.

Hoitelin sisällä porukalle syötävää ja juotavaa ja laittelin kevyitä paikalleen. Muistan, kuinka supisteli illalla, että saas nähdä tuleeko lähtö Lohjan aluesairaalaan, mutta eipä tullut.

Kaiken saimme paikalleen ja olikin ihana lähteä sairaalaan, kun tiesi voivansa tulla valmiiseen kotiin!

 

Jahas, Susanna ottaa tirsoja vielä ja kummatkin koneet pysähtyneet, eli siis eikun kotitöihin.Kohta pitää lähteä ulkoilemaan ja nauttimaan ihanasta lämmöstä!

Pirteää päivää Sinulle- lukijani! :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blogi: 
Jaa artikkeli: 

Tämän blogin viimeisimmät kirjoitukset

BLOGI TAUOLLE!!! (8.8.2012 klo 15:43)
Lähde Särkänniemeen! (5.6.2012 klo 08:44)
Särkkikseen... (1.6.2012 klo 17:47)
MÄ LÄPÄISIN! (29.5.2012 klo 08:21)
Kevätjuhlat (23.5.2012 klo 09:00)
Eskariin..! (15.5.2012 klo 09:17)
2 5 km!!! (3.5.2012 klo 12:08)
Music, music... (25.4.2012 klo 08:53)
Peruutuksia (23.4.2012 klo 08:54)
Kutsuja & juhlahumua... (17.4.2012 klo 07:56)

Raskaus ja Lapset - Suosituimmat artikkelit

Aihealueen viimeisimmät blogikirjoitukset

Luetuimmat kysymykset

Raskaus ja Lapset - Blogit