Lääkkeiden yhteisvaikutus

16-vuotias poikani on aloittanut Sertralin Orion 50mg lääkityksen 8.4.2017 masennukseen ja traumaperäiseen stressiin. Ensin kaksi viikkoa 1x25mg/vrk ja sitten 1x50mg/vrk. Samaan aikaan on hän syönyt kynsisieneen määrättyä Terbinafin ratiofarm 250mg lääkettä 1x250mg/vrk. Tätä sienilääkettä hän on syönyt 11.2.2017 alkaen. Sienilääkettä olisi jäljellä vielä viisi viikkoa. Voiko näillä kahdella lääkkeellä olla vakavia yhteis/haittavaikutuksia? Pitäisikö sienilääke lopettaa?
Tapio Heilala

Tapio Heilala vastaa

Apteekkari

Terbinafin sienilääkkeen vaikuttava aine ei sovi nautittavaksi joidenkin lääkeaineiden kanssa. Sertralin ei kuulu "negatiivilistalle" . Vastaus siis selkeä.---Terbinafin lääkitystä ei tarvi lopettaa. Haluan tässä vaiheessa kommentoida että A) Terbinafin kuuri on yleensä useita viikkoja ( kuukausia) ja lopullinen tulos näkyy usein vasta viikkoja sen jälkeen kun kuuri on syöty loppuun. B) Sertralinia käytetään mielialalääkkeenä (joskus myös unen laatua parantamaan) ja myøs Sertalin kuuri on yleensä pitkäkestoinen. Mahdollinen Sertralin lääkityksen lopetus pitää tehdä lääkärin ohjeen mukaan. VAPPU TERVEISIN 29 04 2017 Tapio Heilala apteekkari

Kysy asiantuntijalta

Kysymyksen esittäminen vaatii kirjautumisen.

Kirjaudu sisään