Hormonaalisen ehkäisyn lopettaminen

Hei! Olen 20 vuotias perusterve nuori nainen. Olen 162 cm pitkä ja painan 63 kg. Harrastan liikuntaa ja syön terveellisesti sekaruokaa. Kuukautiseni alkoivat hyvin myöhään, vasta 16,5 vuotiaana, kovan urheilun takia. Asia tutkittiin tuolloin ja ainoa syy myöhäiselle alkamiselle oli matalat hormonitasot ja rasvaprosentti. Aloin käyttämään Desogestrel minipillereitä elokuussa 2016 ja tammikuussa 2017 gynekologini vaihtoi ne Cerazetteen. Päädyimme lääkärin kanssa hormonaaliseen ehkäisyyn, sillä minulla on aurallista migreeniä, joten en voi käyttää yhdistelmäehkäisypillereitä. Ennen tätä en ole käyttänyt ehkäisypillereitä. Ehkäisy toimii kohdallani ilmeisesti varsin hyvin, sillä kuukautiseni ovat jääneet kokonaan pois. Minulla on kuitenkin syksystä saakka ollut hieman normaalista poikkeava olo. Olen aina ollut hyvin pirteä ja sosiaalinen, mutta nykyään en enää koe itseäni samanlaiseksi. Uudet asiat eivät enää herätä minussa niin suurta kiinnostusta kuin ennen ja kaikki tuntuu vähän tasapaksulta. Tunnen oloni myös väsyneemmäksi kuin ennen ja en koe olevani yhtä iloinen. Lisäksi minua on lokakuusta asti vaivannut valtava hiustenlähtö. Asia on hyvin stressaava, sillä ennen paksuista ja hyväkuntoisista hiuksistani on jäljellä enää vain kolmasosa. Hiuksia on joka paikassa. Koko asuntoni lattia ja tuolit ovat täynnä niitä ja suihkussa käydessäni lattiakaivo menee tukkoon hiuksista. Kävin vaivan vuoksi jo kahdella eri lääkärillä, sillä se painaa mieltäni niin paljon. Minulta on otettu B verenkuva ja kilpirauhasarvot ja päänahkani tutkittiin, mutta mitään poikkeavaa ei ole löytynyt. Ainoa selitys, jonka lääkärit ovat minulle antaneet on stressi. Hiustenlähtö on kuitenkin jo jatkunut todella pitkään ja se on todella voimakasta, joten en oikein usko, että pelkkä stressi voisi olla syynä. Itse olen alkanut miettiä, josko vaivani johtuisivatkin ehkäisypillereistä. Netistä löytyy monia keskusteluita, joissa samojen oireiden kanssa kamppailleet ovat saaneet helpotusta minipillereiden lopettamisesta. Lisäksi pillereiden melko harvinaisena haittavaikutuksena mainitaan hiustenlähtö. Olen täten alkanut harkita pillereiden lopettamista. Toisaalta olen miettinyt, että jos oireeni johtuvatkin vain hormonitason muutoksista, tottuuko kehoni jossakin vaiheessa pillereihin ja oireeni helpottavat? Toisaalta olen syönyt pillereitä kuitenkin jo 7 kuukautta, joten luulisi kehon jo tottuneen niihin. Uskotko, että oireeni voisivat johtua pillereistä? Edelliset lääkärit eivät uskoneet niillä olevan niin suurta vaikutusta, mutta itse koen, että jos ne vaikuttavat kehooni niin voimakkaasti, että kuukautisetkin jäävät pois, niin eivätkö ne voisi vaikuttaa myös mieleen ja hiuksiin? Lisäksi, jos kuukautiseni alkoivat niin myöhään juurikin matalien hormonitasojen vuoksi, voihan olla, että vaikka minipillereiden hormoniannos on yleisesti pieni, niin minulle se voi olla suuri. Minulla on poikaystävä, joten lopettaminen voisi vähän hankaloittaa asioita, mutta toisaalta olemme tähänkin asti käyttäneet aina kondomia. Nautin myös siitä, ettei minulla ole nyt kuukautisia, mutta toisaalta mielummin otan takaisin oman pirteän mieleni ja paksut hiukseni kuin elän ilman kuukautisia. Mitä mieltä siis olet oireistani tai ehkäisypillereiden syömisen lopettamisesta? Entä keksitkö jotakin muuta selitystä oireilleni? Asia todella painaa mieltäni, joten toivon saavani täältä vastauksia ja apua vaivoihini. Kiitos jo etukäteen!
Mervi Halttunen-Nieminen

Mervi Halttunen-Nieminen vastaa

Dosentti, naistentautien ja synnytysten ja gynekologisen endokrinologian erikoislääkäri

Hei, hyvä, että sinulta on katsottu kilpirauhaskokeet ja perusverenkuva, ja hyvä, että ne ovat kunnossa! En oikein usko, että käyttämäsi pelkän progestiinin pilleri (Cerazette=desogestrel) aiheuttaa sinulle hiustenlähtöä, vaan olen vahvasti sitä mieltä, että ainoa merkittävä tekijä on stressi. Lisäksi hiuksia lähtee kaikilta tosi paljon; ja mitä pitemmät hiukset ovat, sitä nopeammin lattiakaivo täyttyy, ja jos hiukset ovat tummat, niitä näkyy myös joka paikassa. En myöskään usko siihen, että pillerit aiheuttavat sinulle alakuloa tai saamattomuutta, vaan yhdistäisin tämänkin lähinnä stressiin. En suosittele mitään lisätutkimuksia. Sinun pitää nyt valita itse: haluatko hyvän, luotettavan ehkäisyn vai sitoudutko käyttämään kondomia huolella. Yksi vaihtoehto tietysti olisi minihormonikierukka. Se vapauttaa paikallisesti suoraan kohtuun keltahormonia estäen kohdun limakalvon kasvun. Noin 5%:lla myös kuukautiset jäävät pois! Sen teho on 3 vuotta, ja sen vapauttaman keltahormonin määrä verenkierrossa on murto-osa pillerihormonitasoista! Tätä menetelmää voisin hyvin suositella myös sinulle.

Kysy asiantuntijalta

Kysymyksen esittäminen vaatii kirjautumisen.

Kirjaudu sisään